left

Tutkimushanke selvittää erilaisten kylmäaineiden ominaisuuksia ja niiden hyödyntämistä korkean lämpötilan lämpöpumpuissa. Hankkeessa tutkitaan myös lämpöpumppuprosessien, lämmönsiirtimien ja lämmönkeruun mitoitusta sekä häviöitä. Lisäksi hankkeessa tutkitaan tehokkaiden suurnopeustekniikkaan perustuvien kompressoriyksiköiden suunnittelumenetelmiä ja häviöitä. Tutkimuskohteita ovat muun muassa kompressorijuoksupyörien aerodynaaminen suunnittelu, sähkömoottorien suunnittelu, magneettilaakerointi ja roottoridynamiikka. Tutkimuksessa selvitetään, miten korkean lämpötilan lämpöpumppuja voidaan tehokkaasti integroida osaksi energiajärjestelmää, kun kuumalämpöpumppu toimii esimerkiksi osana kaukolämpöverkkoa tai muuta laajempaa energiajärjestelmää.

Projektin tavoitteet

Projektin tavoitteena on kehittää menetelmiä ja teknologisia ratkaisuja energiatehokkaisiin korkean lämpötilan lämpöpumppuihin. Korkean lämpötilan lämpöpumppuja voitaisiin käyttää esimerkiksi kaukolämmön sekä teollisuuden prosesseissa tarvittavan prosessihöyryn tuotannossa, mahdollistaen polttoon ja fossiilisten polttoaineiden käyttöön perustuvien lämmöntuotantoratkaisujen korvaamisen lämpöpupputeknologialla. Hankkeessa tutkitaan myös ulkoilman käyttämistä kuumalämpöpumppujen lämmönlähteenä, sillä se on edullinen ja laajasti saatavissa oleva lämmönlähde. Tutkimuksen tavoitteena on vahvistaa suomalaisten alan toimijoiden kilpailukykyä ja markkina-asemaa suuressa murroksessa olevilla lämpömarkkinoilla sekä nopeuttaa uusien suuren kokoluokan lämpöpumppujärjestelmien suunnitteluprosessia.

right
left

Tulevat tapahtumat

Tervetuloa osallistumaan lämpöpumppu -seminaariin 10.4.-11.4.2025 Lappeenrannassa

Järjestämme kaksipäiväisen avoimen seminaarin korkean lämpötilan lämpöpumpuista 10.4.-11.4.2025 Lappeenrannassa. Seminaari liittyy Business Finlandin rahoittamaan tutkimushankkeeseen "Uuden sukupolven suuret lämpöpumppuratkaisut (NEXTHEPS)". Seminaarissa kuullaan mielenkiintoisia esityksiä alan yrityksiltä, sekä LUT:n julkisen tutkimushankkeen tuloksista. Ilmoittautumislinkki ja alustava seminaariohjelma löytyvät alta.

Seminaari on hybriditapahtuma, joten voit osallistua seminaariin joko paikan päällä Lappeenrannassa tai etänä verkossa. Seminaari pidetään LUT:n Lappeenrannan kampuksella, osoitteessa Yliopistonkatu 34, Lappeenranta, Auditoriossa 1316. Seminaariin paikan päällä osallistujien määrä on rajoitettu n. 100 henkilöön. 

Ilmoittaudu tapahtumaan

Preliminary program and seminar schedule

Thursday 10.4.2025

9.30 – 10.15 Coffee and registration

10.15 – 11.40 Presentations

11.40 – 12.45  Lunch

12.45 – 14.00  Presentations

14.00 – 14.30  Coffee

14.30 – 15.30  Presentations

18.00 –            Seminar dinner

Friday 11.4.2025

8.45 – 9.20 Coffee

9.20 – 11.00 Presentations

11.00 –11.50 Lunch

11.50 – 13.00 Presentations

13.00 – 14.00 Possibility to visit LUT Energy research laboratories              

Confirmed presentations (list will be updated)

  • NEXTHEPS-research project and IEA heat pump Annex (Antti Uusitalo/Tero Tynjälä, LUT)
  • High speed electric machine development for heat pumps: The Switch project summary (Jonna Tiainen, The Switch)
  • Optimized Air Heat Collectors for Frosted Conditions (Valtteri Mikkola, Fincoil LU-VE)
  • Large-scale heat pump projects and development at Suomen Tekojää (Timo Mansikkaviita, Suomen Tekojää)
  • EX-risk Mitigation Approach for Propane Heat Collectors (Kari Jääskeläinen, Fincoil LU-VE)
  • Heat exchanger design for large scale heat pumps (Jussi Saari, LUT)
  • Multidisciplinary Design Approach for Electrically Driven Turbo Compressors (Juuso Narsakka, LUT)
  • The role of large-scale heat pumps in the future Finnish energy system – Energy system analysis (Jaakko Hyypiä, LUT)
  • Computational fluid dynamics analysis of air heat collectors (Seyedehsan Rafiee, LUT)
  • Small-scale hybrid district heating network: electrification and feasibility study (Eero Inkeri, LUT)

Menneet tapahtumat

Autumn image

High temperature heat pump -seminaari 16.11.2023

This open seminar is related to project “Development of Next Generation Large Scale Heat Pump Systems (NEXTHEPS)” funded by Business Finland.
right

Projektin jäsenet

Yhteistyökumppanit